Jump to content

• You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cs Cart Ile Entegreli Çalışan Muhasebe Programı Rate Topic   - - - - -

• ooaykac
  • Senior Member
  • Members
  • 275 posts

Posted 23 May 2014 - 12:27 PM #1

CS CART ile entegreli çalışabilen bir muhasebe programı arıyoruz. Muhasebe yazılımının kendisi veya buna bağla ayrı bir yazılım parçacığı CS CART web sitemize bağlanıp periyodik olarak veritabanındaki siparişleri kontrol edecek. Eğer yeni sipariş varsa bu bilgileri masaüstü yazılımımıza kaydedecek ve basılmaya hazır fatura hazırlayacak Yapacağı işlem bu.

CS Cart ile entegreli çalışan bir muhasebe programı var mı? Ya da CS Cart ile bir muhasebe programı arasında nasıl bu şekişlde bir entegrasyon yapılabilir?

Xero , Quickbooks gibi bazı yabancı muhasebe yazılmları ile entegre edilebiliyorsa Türkiye deki muhasebe programlarıyla da entegreli çalışabileceğini düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

• globalburo
  • Junior Member
  • Members
  • 138 posts

Posted 24 May 2014 - 09:29 AM #2

Merhaba
Böylesine bir arayışı bende firmam için yapmaktayım hatta bu konuda bir kac firma ile görüştük henüz hazır alıp uygulanacak
hazır bir yapı mevcut degil varsada biz bulamadık. bu arada uyumsoft erp kullanmaktayım ve uyum bu konuda geliştirme yapabilceklerini belirtmekte ayrıca OPENERP Türkiye ile de konuyu görüştük onlarda geliştirme yapabilceklerini iletmekteler

elbettebu geliştirme ücrete tabi olucaktır ancak burda bu ihtiyaca sahip bir kac firma aynı yönde hareket edersek uygun şartları elde biliriz diye mesajına cevap vermek istedim

Bizim gibi ihtiyacı olan diger cs cart kullanıcı firmaların ortak bir yaklaşımda bulunursak maliyetlerimizi düşürebiliriz.

ilgili arkadaşlardan haber bekliyorum Teşekkürler

• ooaykac
  • Senior Member
  • Members
  • 275 posts

Posted 28 May 2014 - 07:42 AM #3

CS CART tan memnunum ve aslında değiştirmeyi düşünmüyoruz. Ama e-ticaret firmaları için Web yazılımı + muhasebe programı + Kargo gönderim programı üçgeni oldukça önemli. BU 3 yapı işin çekirdeği ve üçünün birbiriyle entegreli bir şekilde çalışması gerekiyor.

Web yazılımı müşteri ve sipariş bilgileri için temel kaynak olup, muhasebe yazılımı bilgileri buradan almalı. Sitedeki stok miktarları da muhasebe yazılımının veritabanından alınmalı ve gerçek zamanlı takip edilmeli. Kargo programı muhtemelen muhasebe yazılı ile entegreli çalışmalı ki fatura numaralarını muhasebe programından alıp ona göre kargo fişi oluşturabilsin. (UPS ile çalışıyoruz. UMO programında fatura no girmeden kargo hazırlanamıyor.)

Eminim ki bizim gibi küçük ölçekli firmaların hepsinin bu alt yapıya çok ihtiyacı vardır. Eğer dediğin gibi bir araya gelerek sorunumuza ortak bir çözüm arar ve birkaç firma için talepte bulunabilirsek elbetteki bu işi yapabilecek firmalar için de daha cazip olacaktır.

Biz ETA ile görüştük. Sundukları çözüm yolu şu:

1. Öncelikle hostta Microsoft SQL veritabanı kullanılabilmeli. Yani bunu desteklemeli.

2. ETA muhasebe programının veritabanı bilgisayarda değil, host üzerinde tutulacak. Böylelikle ofiste bilgisayarlar kapalı olsa dahi web sitesi muhasebe programının veritabanını kullanabilmeye devam edecek. Aynı zamanda veritabanı hostta tutulduğu için veri alışverişi hızlı olacak. Müşteriye yavaşlama veya donma gibi sorunlar yaşatılmayacak.

3. CS CART yazılımcıları veya diğer 3. taraf uygulama/eklenti geliştiricileri CS CART ile bu muhasebe veritabanı arasında veri alışverişini sağlayacak ara eklentiyi yazacak. Burada önemli olan şu: CS CART PHP/MYSQL kullanıyor, ETA Microsoft SQL. Bu iki yapıyı bilen birileri iki yapı arasında veri alışverişini iyi şekilde yapabilir.

Olay budur. ETA açık veritabanı kullandığı için kargo firması da bir şekilde muhasebe programına entegre olabileceğini düşünüyorum. Bunu kargo firmalarıyla detaylı olarak henüz görüşmedim ama ETA yazılım yetkili arkadaş bunun yapılabileceğini söyledi. Ayrıca kargo firmamızla da yapığım kısa konuşmada bunu onayladı. Yani evet entegre olabilir dedi.

ETA ile görüşmemde bu işin en iyi yolunun bu olduğunu söylediler ki, benim de aklıma yatıyor.

Uyumsoft ERP nin veya OPEN ERP nin çözümü nasıl?

• sonsuzhost
  • Junior Member
  • Members
  • 16 posts

Posted 07 June 2014 - 11:34 AM #4

Arkadaşlar CS-Cart bu tür muhasebe vb. uygulamar için 4 versiyonundan beri bir API ye sahip.

"1. Öncelikle hostta Microsoft SQL veritabanı kullanılabilmeli. Yani bunu desteklemeli." bu sözü bir muhasebe yazılımı firmasının söylemesi akıl almaz bir şey. Böyle bir şey yok olamazda.

Yıllar öncesinde de, bu günde malesef ülkemizdeki PC yazılımcıları API lerden habersiz API nin ne olduğunu bile bilmemeleri ülkemizin bu konularda ne kadar geri kalmış olduğunun korkunç bir göstergesi.

yapmanız gereken şu:

Muhasebe PC yazılımı hazırlayan firma ile iletişime geçerek (Mümkünse o yazılımı geliştiren en üst seviyedeki kişi ile görüşün) kullanmakta olduğunuz CS-Cart ın bir http/Json API ye sahip olduğunu bu entegrasyonun yapılması için CS-Cart tarafında gerekli API nin, alt yapının bulunduğunu, yapılması gerekenin sadece yazdıkları muhasebe yazılımının bu API üzerinden entegre edilmesi gerektiğini söyleyin.

Muhasebe yazılımı hazırlayan firmaya aşağıdaki CS-Cart API dökümantasyonunu gönderip incelemesini sağlayın:

http://docs.cs-cart..../api/index.html

Uğraşmamak için muhasebe yazılımını hazırlayan firmayı ilk aradığınızda programcılarına httprequest, Json ve API nedir bilirmisiniz diye sorun. Bir tanesini bile bilmiyorlarsa teşekkür edip telefonu kapatın gerisini anlatmaya çalışmayın.
www.cs-cart.com.tr - CS-Cart Turkey Authorized Reseller.

CS-Cart lisans siparişi (Tarafımızdan hazırlanan Türkçe dil dosyaları dahil) ve tarafımızdan hazırlanan ücretli modüller için lütfen websitemizi ziyaret ediniz.

• ooaykac
  • Senior Member
  • Members
  • 275 posts

Posted 09 June 2014 - 07:29 AM #5

Haklısınız. http/Json API ile bu entegrasyonlar yapılabilir ki, zaten bu yapı da bunun için geliştirilmiş. Yanlız benim tam olarak anlamadığım şu:

Muhasebe programı yazılımcıları mı bir ara yazılım yazarak bu API vasıtasıyla bu data alışverişini sağlayacak, yoksa CS CART tarafında mı bir eklenti yazılarak muhasebe programı ile data alışverişi yapılacak? Yani bu veri alışverişinin oluşmasını sağlayacak bunu yapacak olan taraf kim?

Bu arada, Türkiye de muhasebe yazılımları ile bu entegrasyonu yapacak birileri olsa işte o zaman Cs Cart ın Türkiye deki kullanımı da çok artacaktır.

• sonsuzhost
  • Junior Member
  • Members
  • 16 posts

Posted 11 June 2014 - 09:27 AM #6

İki tarafında yapması gerekiyor. Ve CS-Cart kendi tarafında yapması gerekenleri yapmış durumda. Bu aşamada Türkiyedeki muhasebe programı yazarlarının CS-Cart API sini inceleyerek yazılımlarında gerekli entegrasyonu yapmaları gerekiyor.
www.cs-cart.com.tr - CS-Cart Turkey Authorized Reseller.

CS-Cart lisans siparişi (Tarafımızdan hazırlanan Türkçe dil dosyaları dahil) ve tarafımızdan hazırlanan ücretli modüller için lütfen websitemizi ziyaret ediniz.

• opakyazilim
  • Newbie
  • Trial users
  • 2 posts

Posted 20 June 2014 - 09:28 AM #7

Merhabalar.Opak Yazılım olarak ürünümüz olan Opak Standart Muhasebe Uygulamasını CS-Cart'a kendi E-ticaret işlerimiz için entegre etmeyi düşünüyoruz.Dilerseniz sizlerede yardımcı olabiliriz.

• ooaykac
  • Senior Member
  • Members
  • 275 posts

Posted 02 January 2015 - 07:32 PM #8

Merhabalar.Opak Yazılım olarak ürünümüz olan Opak Standart Muhasebe Uygulamasını CS-Cart'a kendi E-ticaret işlerimiz için entegre etmeyi düşünüyoruz.Dilerseniz sizlerede yardımcı olabiliriz.

Bu konudaki çalışmanız sonuçlandı mı? Cs Cart entegrasyon işlemini tamamladınız mı?

• bluexpres
  • Member
  • Members
  • 45 posts

Posted 16 January 2015 - 03:11 PM #9

merhaba,
mağazalarda kullanılan barkodlu satış sistemim var. bu proje kapsamında logo ile bir entegrasyon sürecine girmiştim. çok uzun uğraşlar, deneme yanılmalar ve kendi başına ilerlemeler ile sonuca 1 adım kalana kadar ilerlemiştik. fakat cep telefonları kısmında satış gösterme, faturalandırma yapmamıza rağmen mağazanın stoğundan bir türlü ürünü eksiltememiştik. programın alındığı yer yazılımın Y'sini bilmiyordu. logoya ulaşmayı denediğimizde de yanıt alamamıştık. hizmeti aldığınız ara bayiden destek alın ya da daha profesyöneller ile çalışın denmişti. yani adamlar entegrasyon yapmayalım diye bihayli uğraştılar. proje de çöp oldu.

eta'nın en azından bir çözüm yolu göstermesi güzel. yanıt vermiş olamayacağım belki ama şunu merak ettim. eta veritabanlarını host'a taşımanızla ilgili bir masraf çıkartıyor mu? yani siz bu sürece girerseniz o ara yazılımı yaptırmanız haricinde etaya ödeme yapmak durumunda kalacak mısınız? evetse miktar belliyse yazabilir misiniz?

cs-cart api'nin sizin işinize yarayacağını düşünmüyorum. zaten tek satır sql kodu ile size lazım olan tüm parametreleri cs-cart tarafından çekebilirsiniz. cscarta bulaşan insan en azından 1 kere veritabanına bakmıştır. tabloların ne kadar düzenli ve yalın olduğunu da görmüştür.

size lazım olan eta tarafında bir apidir. yani adamların cscart apisine bakmasına gerek yok. çünkü entegrasyonu cs-cart'tan eta yönüne yapacaksınız. tamam cs-cart api ile hızlıca order'ları çekebilirsiniz ama bunlar zaten kolayca yanıtını bulabileceğiniz şeyler. eta tarafında benim logoda olduğum gibi bir sürü soru işaretine takılacaksanız bu işe girişmek ciddi zaman kaybı olacaktır.

nacizane tavsiyem, eta'ya şunu sormanız yönünde. eticaret sitemde satışı yapılan ürünün tarih, ürün,barkod,seri numarası vs. gibi tüm detayları elimde. bunu sizin tarafınızda stoktan düşme, faturalandırma, finansallaştırma işlemlerini veritabanınızda yaptıracak olsam bana hangi tablolarla işim olacak, nelere müdahale etmem gerekecek tümüyle yanıt verecek misiniz?

işte bu yanıtları kolaylaştırmak adına eta api'si olsa işler daha kolay olur.
kolaylıklar

• ooaykac
  • Senior Member
  • Members
  • 275 posts

Posted 18 November 2017 - 08:28 AM #10

CS-Cart entegreli, tam donanımlı muhasebe eklentisi/modülü isteyenler aşağıdaki bağlantıda istediğiniz modülü bulabilirsiniz.

http://www.cscartent...t-muhasebe.html