Jump to content

• You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Πως μπορεί να αφαιρείται ο φόρος σε πελάτες εκτός Ε.Ε.;

• BlackFlag
  • Member
  • Members
  • 29 posts

Posted 08 November 2012 - 04:01 PM #1

Καλησπέρα, πως μπορώ να ρυθμίσω την εφαρμογή ούτως ώστε στους πελάτες εΚτός ευρωπαΪΚής Ένωσης να τους αφαιρείται ο φόρος στο Καλάθι με βάση την IP, ή όταν επιλέξουν την χώρα αποστολής της παραγγελίας;

Έχω την έΚδοση 2.1.3 Professional.

• dvsgr
  • Senior Member
  • Authorized Reseller
  • 1449 posts

Posted 08 November 2012 - 04:33 PM #2

Καλησπέρα

Ο Μόνος τρόπος είναι στο ταμείο.

Πρέπει να φτιάξεις στις τοποθεσίες περιοχές με τις ανάλογες χώρες πχ Ελλάδα , νησιωτική Ελλάδα, Ευρώπη, κόσμος υπόλοιπος

Μετα θα μπορέσεις να πας στους φόρους και να δηλώσεις ανα περιοχή ΦΠΑ ποσοστό, και άρα στον κόσμο βάλε 0.

Βασικό για να σου δουλέψει το παραπάνω είναι οι τιμές να είναι χωρίς ΦΠΑ και το σύστημα να κανονιΖει τι θα κάνει.

Εδω πρέπει στο προϊόν να έχεις τσεκάρισμενο το ΦΠΑ ενώ στο ΦΠΑ στους φόρους να μην είναι τσεκάρισμενο.

Φωτης
Fotis Kourmadas
Cs-Cart Development - Cs-Cart Authorized Reseller 

• BlackFlag
  • Member
  • Members
  • 29 posts

Posted 08 November 2012 - 04:58 PM #3

Σ' ευχαριΣτώ για την απάντηΣη. Κάπως έτΣι το ΣΚέφτηΚα, αλλά όταν έΚανα ΚατηγοροποιήΣη Στις χώρες μου έβγαζε Στο Καλάθι ότι η παραγγελία δεν μπορεί να ολοΚληρωθεί γιατί δεν γίνεται αποΣτολή Στην ΣυγΚεΚριμένη χώρα. οι τιμές έχουν μπει Στα προϊόντα χωρίς το φ.Π.α. να είναι επιλεγμένο, άρα πρέπει να αλλαχθεί Και αυτό. Σ' ευχαριΣτώ Και πάλι. :)

• dvsgr
  • Senior Member
  • Authorized Reseller
  • 1449 posts

Posted 08 November 2012 - 05:04 PM #4

Καλησπερα

Το προβλημα με Τα μεΤαφοριΚα Το λυνεις εφοσον βαλεις ΚαΤι σαν αξια σΤα μεΤαφοριΚα. αν ας πουμε ειναι μια Τιμη για ολες Τις ,μεΤαφορες σε μια περιοχη (οχι με βαρος αρα χρησιμοποιειες Το πρωΤο πεδιο) ΤοΤε πρεπει να βαλεις οΤι για αξια αγορων από 0.01 € χρεωση μεΤαφοριΚα 30€. αν ειναι με Το βαρος ΤοΤε πρεπει να γεμισεις Το αποΚαΤω πεδιο (εξαρΤηση βαρους) οπου θα βαλεις Τα ΚοσΤη ανα βαρος οπως σου Τα εχει δωσει η μεΤαφοριΚη αν περιοχη. (συνηθως ειναι Πχ ηΠα, αυσΤραλια Κλπ)

Τα παραπανω πρεπει να επαναλαβεις για ολες Τις περιοχες ανα μεΤαφοριΚη.

Τωρα να θες δωρεαν μεΤαφοριΚα Καπου ή απλα παραλαβη απο ΚαΤασΤημα ΤοΤε βαζεις απο αξια αγορων 0.01 € μεΤαφοριΚα 0€ Και εισαι οΚ.

φωΤης
Fotis Kourmadas

• BlackFlag
  • Member
  • Members
  • 29 posts

Posted 08 November 2012 - 06:13 PM #5

Δημιούργησα στους φόρους μια τοποθεσία "Όλες τις χώρες" που έχει όλες τις χώρες μέσα. Μετά μια τοποθεσία "ευρωπαϊκή Ένωση" που έβαλα και τις 27 χώρες της ε.ε. και τέλος μια τοποθεσία "ελλάΔα". Όταν πάω στο καλάθι να πληρώσω μου βγάζει αυτό το μήνυμα με πορτοκαλί γράμματα :
Προσοχή!
Δυστυχώς Δεν υπάρχουν Διαθέσιμοι τρόποι αποστολής και μεταφοράς των προϊόντων που ζητήσατε στην περιοχή που κατοικείτε.
σας παρακαλούμε επικοινωνήστε άμεσα μαζί μας για να βρούμε τον πιο εύκολο τρόπο αποστολής των προϊόντων σας.

γιατί; Έχω βάλει φόρους 0 και 23%, 23% αντίστοιχα.

• panto
  • Member
  • Members
  • 30 posts

Posted 08 November 2012 - 06:39 PM #6

Στους φόρους δεν χρειάζεται να δημιουργήΣεις πολλές τοποθεΣίες. μόνο μια φτάνει.
δες τα αρχεία πιο κάτω Σαν παράδειγμα.
Έχω όλα τα κράτη που κάνω αποΣτολή και δίπλα το ποΣοΣτό φπα, Στην κροατία έχω 0%.

Attached Thumbnails

• foroi.png
  • pososto-forou.png

www.singular.com.cy
www.xpcpro.com

• dvsgr
  • Senior Member
  • Authorized Reseller
  • 1449 posts

Posted 08 November 2012 - 06:50 PM #7

Προσπαθησε να μην εχεις τις χωρες σε δυο διαφορετικα group

εκανες αυτο που σου ειπα για τα μεταφορικα?

φωτης
Fotis Kourmadas

• BlackFlag
  • Member
  • Members
  • 29 posts

Posted 08 November 2012 - 07:16 PM #8

Α, οκ, το κΑτάλΑβΑ dvsgr! ΕυχΑριστώ. στΑ προϊόντΑ μου βγάζΕι σΑν βΑσική τιμή μΕ κόκκινΑ γράμμΑτΑ την τιμή χωρίς τον ΦΠΑ κΑι Από κάτω μου βγάζΕι τιμή μΕ Φόρο, πως μπορώ νΑ το Αλλάξω Αυτό;

υ.γ. Thanks Panto! :-)

• dvsgr
  • Senior Member
  • Authorized Reseller
  • 1449 posts

Posted 08 November 2012 - 08:10 PM #9

Αυτο θελει λιγο πειρΑγμΑ το template γιΑ νΑ γινει.

υπΑρχει Απο το seonid Αν δεν κΑνω λΑθος ενΑ ωρΑιο προσθετο κΑι φθηνο (25$) που το κΑνει Αυτο ΑλλΑ μΑλλον δεν υποστηριζει την δικιΑ σου εκδοση.

ελΑ σε επΑφη μΑζι του Αν εχει λυση, Αλλιως μιλησε μου νΑ το δουμε

http://www.cs-cart.s...as-primary.html

φωτης
Fotis Kourmadas

• BlackFlag
  • Member
  • Members
  • 29 posts

Posted 09 November 2012 - 06:20 PM #10

Το βρήκα Τι πρέπει να γίνει σΤο style.css, αλλά έχω ένα άλλο πρόβλημα. επειδή έχω μόνιμη έκπΤωση σΤον καΤάλογο για όλα Τα προϊόνΤα με Τιμή άνω Των 30 ευρώ, όΤαν Τσεκάρω σε ένα προϊόν Τον Φ.Π.α. για να ΦαίνεΤαι σΤον καΤάλογο και μειώνω -23% Την Τιμή σΤο συγκεκριμένο προϊόν για να ΦαίνεΤαι η Τιμή με ή χωρίς Φ.Π.α., χάνεΤαι η έκπΤωση λόγω Του όΤι θεωρεί Την Τιμή χωρίς Φ.Π.α. βασική ίσως, καθώς με -23% σε όλον Τον καΤάλογο για να εΦαρμοσΤεί μεΤά η επιλογή Του Φ.Π.α. να ΦαίνεΤαι, κάποια προίόνΤα πέΦΤουν κάΤω από Τα 30 ευρώ και χάνουν Την έκπΤωση. Πως λύνεΤαι αυΤό;

• dvsgr
  • Senior Member
  • Authorized Reseller
  • 1449 posts

Posted 09 November 2012 - 08:24 PM #11

Βασικα θλει λιγο ψαξιμο με τα promotion για να το αποφυγεις. πρεπει να το δω να σου πω δεν εχω καποια ετοιμη λυση.

το Βλεπω και τα λεμε παλι, αλλα.... υπομονη γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα.....

φωτης
Fotis Kourmadas

• BlackFlag
  • Member
  • Members
  • 29 posts

Posted 09 November 2012 - 08:47 PM #12

Έκανα κάτι άλλο, λίγο μπακαλίστικο αλλά εμένα με βολεύει. Έβαλα Promotion έκπτωσης 23% σε όλες τις χώρες εκτός της ευρωπαϊκής Ένωσης (not equal στις 27 χώρες της ε.ε.) και βγαίνει κατά το checkout. καλύτερα έτσι.