This really is so customers know what they are buying. Not so much to compare. The cost per ounce or similar calculations are really not something that is all that useful for much. Its nice to see but price per unit really tells the customer what they are getting more clearly. Pack of 8, Roll of 500’, Set, Pair Etc.
P.S. Could you tell me how you use that info in the admin panel? We’d rather keep the interface simpler (and simplify it further eventually), so I’m trying to make sure that order info in the admin panel isn’t cluttered with info.
We have to assume admin order entry personnel are simple workers and may not know the products. Having price per unit lets them know more about what they are selling and how it might be inventoried.
Carry this over to a packing list and it tells the warehouse what they are pulling to pack.
It really is a confirmation of what the product is. Admin, Shipping Dept, Customers etc. all really should be provide this info IMO.